Städte und Gemeinden

Postupice

Školní 154, 257 01 Postupice

Die erste Erwähnung von 1205

Název obce je odvozen od vsi lidí Postupových. V druhé polovině 14. století byla sídlem českého rodu Kostků z Postupic, proslaveného v husitských válkách.

Správní území obce Postupice se rozkládá na sedmi katastrálních územích o výměře 4 000,61 ha. Ve správním území obce jsou tyto místní části: Buchov, Dobříčkov, Čelivo, Holčovice, Jemniště, Lhota Veselka, Lísek, Milovanice, Miroslav, Mokliny, Nová Ves, Postupice, Pozov, Roubíčkova Lhota, Sušice, Vrbětín. V obci žije 1 216 obyvatel (rok 2015).

První písemná zmínka o Postupicích pochází z roku 1205. V Postupicích se střídali různí majitelé. Zásluhou Ferdinanda Františka z Říčan, císařského kraje, hejtmana kraje kouřimského, byla ves Postupice Majestátem Marie Terezie, vydaným 20. srpna 1711, povýšena na městečko s právem konání původně dvou, později až šesti jarmarků. Podnikavostí majitele Františka Adama z Trautmansdorfu, který sídlil na jemnišťské tvrzi, byla založena roku 1717 v Postupicích papírna, a tím započala slavná éra manufakturní výroby na Postupicku. Roku 1798 založil Jindřich z Rottenhanu továrnu textilní manufaktury s moderními stroji. V této době zažila obec Postupice největší rozkvět.

 

Znak
V červeném štítě je stříbrný dvouocasý lev ve skoku doprava, se zlatou korunkou na hlavě a zlatou zbrojí i jazykem. Někteří autoři uvádějí, že Postupičtí dostali tento znak v roce 1711 při povýšení na městečko, ale tento údaj nelze potvrdit. Spíše lze soudit, že lev byl převzat z obrazu postupické pečetě. Pečeť je oválná o rozměrech 30 x 25 mm s různě silnou dvojlinkou při vnějším okraji. Vnitřek pečeti je rozdělen na dvě části. V horní větší části je dvouocasý korunovaný lev obrácený doprava a pod ním je příčná čára oddělující menší část pečeti, pod kterou je ve dvou řádcích text: POSTUPIC.

Zámek Jemniště
Roku 1725 došlo ke stavbě nového zámku v barokním stylu v Jemništi. Postupice jsou od 17. století součástí jemnišťského panství. Roku 1868 je koupil Zdeněk ze Sternberga a v rodině Sternbergů zůstal zámek až do roku 1943, kdy jej nucená správa prodala Oskaru Daňkovi z Líšna. Po znárodnění tu bylo v letech 1953–1961 muzeum odívání, 1962–1974 okresní vlastivědné muzeum, později expozice československo-sovětského přátelství, dále pak expozice Theatrum Mundi, tj. velká sbírka map a vedut měst ze 17. století. Po roce 1990 byl zámek i s pozemky, lesy a rybníky vrácen Sternbergům. Dnes zámek Jemniště nabízí ubytování v romantických apartmánech, prohlídku historických expozic a malebného parku, občerstvení v restauraci či v Cafe Custoza.

Kostel sv. Martina v Postupicích
Kostel sv. Martina, jehož nejstarší část pochází z doby okolo roku 1250, stojí na jižní straně náměstí Svatopluka Čecha obklopen bývalým farním hřbitovem. Z původní gotické stavby se zachoval pouze presbytář, jehož východní okno má dodnes gotickou kružbu. V roce 1718 provedl tehdejší patron kostela hrabě František Adam z Trauttmansdorffu barokní úpravy lodi a věže kostela. Ve věži se dnes nachází pouze jeden zvon, lidově nazývaný sv. Kateřina, i když podle nápisu by se měl spíše jmenovat sv. Vít: "Ke cti a chvále Bohu i také všem svatým apoštolům svatému Vítu jest dělán zvon". Vnitřek kostela zdobí tři barokní oltáře z doby přestavby kostela. Na hlavním oltáři je umístěn obraz sv. Martina dělícího se s žebrákem o vlastní plášť. Na levé straně chrámové lodi u vítězného oblouku se nachází oltář Panny Marie chovající Ježíška na klíně. Velký kříž s postavou ukřižovaného Krista na pravé straně vítězného oblouku daroval v roce 1807 Tomáš Málek z Prahy.

 

Karel Kupka
Karel Kupka se narodil 4. 7. 1905 v Manětíně u Plzně. Postupice se staly pro tohoto akademického malíře domovem na dobu téměř dvaceti let. Ve své tvorbě se zabýval především akvarelem a v tomto oboru dosáhl velkého mistrovství.

Verwandte Reiseziele

Jemniště

Anfangs des 15. Jahrhunderts war Mikuláš (Mikeš) Divůček („der Wilde“) von Jemniště und Cimburk der Besitzer der Feste. Er trat in die Dienste des Königs Václav IV. und an dessen Hof machte er auch die Bekanntschaft mit Jan Hus. Er gehörte zu dessen engsten Freunden und warnte ihn 1414 auch vor dem Weg nach Konstanz.

Zobraz detail

Schloss Jemniště

Im Jahr 1720 beauftragte František Adam Trauttmansdorff den bekannten böhmischen Architekten F. M. Kaňka mit dem Bau eines Schlosses, das seiner Stellung als führender Adeliger entsprechen sollte. Das Schloss ist ein typischer Adelssitz des Hochbarocks, und seine Ausstattung wurde von führenden Künstlern wie M. B. Braun, V. V. Reiner oder F. A. Scheffler.

Zobraz detail

Schlosspark Jemniště

Der Park wurde um 1725 von František Adam Trauttmansdorff gegründet. Ende des 18. Jahrhunderts wurde der ursprüngliche französische Garten von Henry Rottenhan in einen natürlichen Landschaftspark umgewandelt und erweitert. Die heutigen Eigentümer haben den Park gepflegt, das Wegesystem wiederhergestellt, den Park renoviert und an seine heutige Form angepasst, wie man sie bei einem Besuch des Schlosses sehen kann.

Zobraz detail

Karte

Mapa
Kontakt
Školní 154, 257 01 Postupice
Telefon: 317 796 220
E-mail: postupice@chopos.cz
GPS: 49,72806775°N 14,7781284°E